
WCZESNA INTERWENCJA TERAPEUTYCZNA

MASAŻ SHANTALA
I PIELĘGNACJA NEUROROZWOJOWA NIEMOWLĘCIA
ZAJĘCIA INDYWIDUALNE
To pokaz rodzicom masażu dziecka oraz zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przy dziecku. Spotkania odbywają się w warunkach domowych, po wcześniejszym ustaleniu terminu, 2 razy po ok. 1,5 godziny.
Technikę masażu Shantala przeniósł z Indii do Europy francuski l
lekarz Frederick Leboyer. Masaż ten jest coraz bardziej znany na świecie, stosuje się go w czasie codziennej pielęgnacji dziecka. Jego celem jest budowanie relacji z drugim człowiekiem przez dotyk, który jest najlepiej rozwiniętym zmysłem u noworodka. Doświadczenia malutkiego dziecka powstałe pod wpływem dotykania, jak i bycia dotykanym są ważne dla rozwoju i kształtowania się wrażliwości dotykowej, umiejętności ruchowych, zrozumienia świata, a także dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka.
Prawidłowo wykonywany masaż:
- poprawia poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego dziecka, a im bezpieczniej czuje się dziecko, tym lepiej funkcjonują jego układy, szczególnie układ nerwowy
- wzmacnia więzi emocjonalne z rodzicami
- reguluje kontrolę i płynność ruchów, napięcie mięśniowe u dziecka,
- uspokaja, pomaga w uregulowaniu snu,
- działa antykolkowo
- podnosi odporność organizmu
- dla rodziców – pomaga w lepszej komunikacji z dzieckiem, w zrozumieniu tego, co sygnalizuje, uspokaja, przeciwdziała depresji poporodowej
Masaż dziecka przywraca naturalną rolę dotyku, czyli przekazywanie miłości dziecku.
Stymulacja rozwoju dziecka od niemowląt do 6 roku życia
To indywidualne zajęcia z dzieckiem, którego rozwój z różnych powodów ( np.czynniki genetyczne, okołoporodowe, o nieznanym pochodzeniu) jest zaburzony. Zazwyczaj są to dzieci przedwcześnie urodzone, z nieprawidłowościami w rozwoju psychofizycznym, ze stwierdzonym ryzykiem dysleksji (u 4-6 latków), z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Indywidualny program obejmuje różne sfery rozwojowe dziecka: motoryczną, manualną, spostrzegania wzrokowego, percepcji słuchowej, mowy, pamięci, zachowań społecznych i emocji. Podczas ćwiczeń wykorzystywana jest naturalna potrzeba poznawania świata przez dziecko i radość ze wspólnej zabawy.